A TCL egy niche gyártó az elektronikai szegmensben, ahol leginkább TV-kkel, hangrendszerekkel és telefonokkal foglalkoznak. A TCL 40 NXTPAPER egy speciális, gyakorlatilag e-ink szerű, de színes, tükröződésmentes kijelzővel felvértezett modell, ami nem mellesleg 8 GB RAM-ot és 256 GB háttértárat kapott. Számtalan előnyét említhetném még, de itt minden a megjelenítőről szól, és ahhoz képest amit tud, az Alzán kért 81 390 Ft-os ár sem tűnik túlzónak. A szállítás ingyenes, ha az AlzaPlus+ szolgáltatást használjátok, ami egy kifejezetten jópofa csomag, ráadásul egyedi kedvezményeket is nyújt.
A(z) TCL 40 NXTPAPER 81 390 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.
A TCL 40 NXTPAPER telefonról először kollégámtól hallottam. Mutatott egy zseniális videót, amit majd később belinkelek, mert tökéletesen összefoglalja, mi ennek a mobilnak a legnagyobb előnye. Nem lőném le a poént, de
a TCL ezzel a panellal nemcsak a TCL 40 NXTPAPER okostelefont dobta piacra, hanem a TCL NXTPAPER 11 tabletet is,
sőt, jön az új generáció a 14 Pro is. Ezek azért nagyon fontos információk, mert ez a teló szinte kizárólag a kijelzőről szól.
A NXTPAPER – vagyis next paper – technológia a TCL saját fejlesztése. Lényege, hogy olyan hatást kelt, mintha egy színes papírlapot néznétek, de az érintése is hasonló. Akinek van könyvolvasója – pl. Kindle -, az tudja, hogy
az e-ink kijelzők nem csinálnak mást, mint egyszer, a tartalom cseréjekor frissülnek,
utána statikusan tartják a tartalmukat. Ez tökéletesen alkalmas például árkijelzésre vagy egy könyv oldalának megjelenítésére. Ennek tartalmát csak akkor kell megváltoztatni, amikor lapoztok egyet a könyvben, így működnek a fekete-fehér könyvolvasók. Ez viszont nem túl szerencsés egy telefon esetében, hiszen ott a tartalomfogyasztás színeket és minél magasabb képfrissítést igényel, mivel görgetitek az oldalakat, mégsem lehet „képregény” az egész.
A TCL 40 NXTPAPER tulajdonképpen az e-ink – bár semmi köze hozzá – és a hagyományos mobiltelefonos megjelenítést ötvözte.
Angolul talán még kifejezőbb: „full color, electronic paper display”, vagyis színes, elektronikus papírra hasonlító kijelző, bár lefordítva ez elég rosszul hangzik. Vagyis, létrehozott a cég egy olyan LCD IPS panelt, ami:
A lényeg az, hogy egy ilyen panelt nézni kifejezetten pihentető, szinte egyáltalán nem fárasztja a szemet,
szóval aki sokat olvas telefonon – van aki nem? -, annak egy megváltás ezt a panelt görgetni a hagyományosokhoz képest. Természetesen van TÜV tanúsítványa a kevesebb kékfény kibocsájtásról, és amit meg végképp nem tudok jól leírni egy tesztben, az a használati érzet, ami hihetetlenül király, talán a pergamen érintéséhez hasonlít. A lenti videón remekül látszik az, amit elmondani nem igazán lehet:
Miután kibontottam a TCL 40 NXTPAPER dobozát, túl sok mindenre nem számítottam. Érdemes azt tudni, hogy ez egy tipikus „low budget” telefon, mára a 100 000 Ft alatti készülékek férnek bele a kategóriába. A középkategóriába szánt, általunk is tesztelt Redmi Note 12 Pro 5G – sőt az új Redmi Note 13 5G – sem fér bele ebbe az ársávba, ami durva. A dobozt nem tömték tele nagyon érdekes és előremutató cuccokkal – papírok, 33 W-os töltő, Type-C kábel, SIM tű -, kivéve a tokot, amire külön kitérek.
Gyárilag ez is jár a mobil mellé, a belseje valamilyen bársonyos anyag, a külsején pedig a telefonhoz való érintőceruzát – T-pen – és egy kitámasztót találtok, így nem kell elfektetni az asztalon a készüléket. Ez egyébként nem billeg így sem, mivel a stylustartó elég vastag alagutat képez a hátlapon, így a kamerák nem érnek le. Remekül védi a készüléket, de van egy nagy hátránya: nagyon vastag. Ez zsebben hordva nekem fel sem tűnt,
de nagyon nehezen tudtam belerakni a 6,78 colos kijelzővel megáldott kütyüt az autós mobiltartómba.
A tömege sem éppen pehely, 195 gramm, de ez a mai gigantomán telók között sajnos már megszokott. Ami a kinézetét illeti, nem aléltam el, a tokban nem túl szép, meg nélküle sem. Nálam legalább nem a bágyasztó fekete vagy a fehér, hanem a kékes variáns landolt, ami ingergazdagabb az előbbieknél, viszont a minőségére nem lehet panasz. Szenzorfronton és egyéb gadgetekben is erős a telefon, talán csak az infra portot hiányoltam, amivel a TV-met vezérelhetném.
Van NFC, duális SIM, mellé társítható micro SD kártya – 2 TB-tal bővíthető a háttértár -, iránytű, mindenféle műholdak támogatása, BT 5.1, duális WiFi.
Bár a TCL 40 NXTPAPER nem támogatja az 5G-t, van egy ilyen variánsa is, a másik modell megvételét nem javaslom, mert kevesebb memóriát és kisebb kijelzőt kapott, viszont az Dimensity 6020-szal (MTK6833) érkezik.
Az akkuja 5010 mAh, amit 33 W-tal lehet tölteni, ez 30 perc alatt 50%-os feltöltöttséget eredményez.
Utána viszont belassul a TCL 40 NXTPAPER, több mint 1 óra volt, mire 100%-ig eljutottam vele, de azért ez ebben az ársávban így sem rossz. Az üzemideje bő 1 nap, érezhetően jobban eszegeti az elektronokat a spéci panel miatt, mint pl. az AMOLED kijelzős telefonok, és a központi mag sem mai csirke, jobban is fogyaszt, mint a modernebb társai.
A hardvert ugyan érdemes közelebbről is szemügyre venni, de olyan nagy extrákat nem fogtok látni. Az MTK Helio G88-as SoC-t egy Mali G52 GPU-val egészül ki – ilyet kapott a Redmi 12 is -, ami manapság már csak egy alsó-középkategóriás telefon teljesítményét hozza, ahogyan azt a TCL 40 NXTPAPER okostelefon benchmark eredményeinek felsorolásánál láthatjátok. A 8 GB RAM nagyon dicséretes, a hatalmas 256 GB-os háttérár meg egy darabig biztosan mindenkinek elég lesz, de ha nem, 2 TB-tal bővíthető egy SD kártya segítségével.
Nekieresztettem a tesztprogramokat TCL 40 NXTPAPER okostelefonnak, és az eredmény nem nyűgözött le:
Nincs itt semmi látnivaló, ez egy Redmi 12 szintje, amiért nagy kár, jó lett volna egy erősebb verzió is.
Játszani éppen lehet vele, de sokat ne várjatok,
szerencsére mára a legtöbb alkalmazás egyszerűen átskálázza magát, igazodva a hardver teljesítményéhez. Nem egy gamer teló, de senki nem is ezért veszi.
A TCL 40 NXTPAPER kijelzője a legnagyobb ingujjzsebbe rejtett aduász, amit ebben az alsó-középkategóriában eddig láttam.
Az LCD IPS technológiát használó, 6,78 inch-es megjelenítő 1080×2560 pixel felbontású, 90 Hz-en frissül, a fényereje 450 nit, ami szerintem egy kategóriával feljebb is teljesen rendben lenne. Szinte egyáltalán nem tükröződik, a színei nagyon érdekesek, nem vakítanak, olyan érzést kelt az egész, mintha egy nagyon jó minőségű nyomtatóval, prémium fotópapírra nyomtatott volna valaki egy képet. Mivel 90 Hz-en frissül – ezt külön be kell kapcsolni -, ezért a könyvolvasók egyik nagy hátrányát, az alacsony képfrissítést teljesen kiküszöböli. A kék fényt hardveresen szűri a teló, amit megmérni otthoni körülmények között szinte lehetetlen, de
érezhetően kevésvbé fárasztja a szemet, mint a hagyományos megoldások.
Van azonban a technológiának néhány korlátja, az egyik a fényerő. A TCL 40 NXTPAPER kijelzőjének számtalan rétegén nehezebben hatol át a fény, ezért is 450 nit a maximális fényerő, de a technológia fejlődésével ezt folyamatosan emeli a TCL, a 2024-es NXTPAPER tabletekben ez már 700 nit. A másik a kontraszt, ami 1500:1-hez. Ez sehol nincs a modern kijelzőkhöz képest, az AMOLED-nek meg egyébként is végtelen a kontrasztaránya. Emiatt egy kicsit fakók a színek, olyan, mintha „mosottabb” lenne az összkép. Szerencsére a felbontás az átlagnál nagyobb, a részletesség így megmarad, de ezek a tulajdonságok is kellenek ahhoz, hogy a papírérzet meglegyen, és ezt hűen hozza is a TCL 40 NXTPAPER mobilja.
A telefonon az Android 13 operációs rendszer egy TCL által felütött variánsa, a TCL UI V 5.0.2BAE névre keresztelt verziója futott. A gyártó azt ígéri, hogy a 14-es főverziót is meg fogja kapni, és állítólag 5 évig kap biztonsági frissítéseket is.
Kezdem viszont a rosszal, mindenféle felesleges programmal sikerült teleszórni a telót, szerencsére ezek könnyedén eltávolíthatók. Maga a TCL launcher nem rossz, van egyfajta egyediség benne, például a szinte minden irányban elhúzható alapképernyő. Balra a szokásos Google hírek jönnek be, felfele az app ikonjait tartalmazó felugró menü, míg lefele mozgatva angolnyelvű híreket tölt be. Nem értem, ezt miért nem lehet magyarítani, de arra meg ott van a Google által összeszedett hírcsokor.
Az ikonok jópofák, de nem mindig jöttem rá elsőre, melyik mit akar jelenteni, szóval szokni kell.
A TCL UI elrendezése szinte mindenben megegyezik az alap Androidéval, azzal a különbséggel, hogy a speciális hardver miatt befűztek spéci opciókat a menüpontok közé. Ilyenek a NXTPAPER módok, ahol az alap megjelenítésen túl két opció áll rendelkezésetekre:
Van még pár nem túl lényeges apróság, egyedi ikonkészletek, spéci hátterek, de semmi komoly.
Összességében a hagyományos Androidhoz képest üdítő a változatosság, tetszetős az összhatás,
de ami ennél is fontosabb, hogy gyors és hibamentes volt a rendszer a teszt alatt. Az érintőceruza egyedi megoldásnak tűnik, szépen bekattan a tokba, így tudjátok a telefonnal együtt hordani. Érdekes vele a „gépelés” érzete, kicsit lassabb mint ujjal pötyögni, de alapvetően kellemes.
Próbáltam jegyzetelni vele, ha már e-papírt szimulál a TCL 40 NXTPAPER, erre szolgálna a Jnotes app, de gyakorlatilag használhatatlan.
Iszonyatosan csúnya lesz az íráskép, mintha törött kézzel kapartam volna oda valamit, illetve a magyar ékezeteket borzasztóan nehéz kitenni, pedig nem mindegy, hogy „orrol, őröl, örül, körül” stb. Leírva ezek szinte megkülönböztethetetlennek néznek ki, annyira olvashatatlan az írás. Könyvek olvasására viszont remek, nem fárasztja a szemet, csak pici a kijelző, erre valószínűleg sokkal jobbak a TCL NXTPAPER tabletek.
A kamerák szekciót viszonylag gyorsan le fogom tudni, mert az alsó-középkategóriás telefonok mindig eléggé nyomorúságosak, és sajnos a TCL 40 NXTPAPER sem kivétel ez alól. Pedig a felhozatal papíron impozáns:
A fő kamera meglepően jó,
ha van elég fény, akkor nagyon szépek a képek színei, kontúrosak a tárgyak, remek a dinamika, igaz az ellenfénnyel nem sok mindent tud kezdeni. Az 50 MP-es mód esetében 4 pixelt von össze a szoftver, vagyis a valós felbontás 12,5 MP lesz.
Nagyjából ugyanez mondható el a szelfi kamerára is, a 32 MP felbontáselőnye kijön a szokásos 16 megapixelesekkel szemben. Ez bőven elég mindenre, más meg nem nagyon van, mert az 5 MP-es ultraszéles szenzor minősége szabályosan büntet. A Nokia korszakot idézi, tényleg minden értelemben rossz, ráadásul vakító napsütésben is szemcsésednek a képek. Ennél már csak a semmire nem jó makró a rosszabb, ne használjátok. Éjszaka azért sokat esik a fő kamera minősége is, kicsit temperás hatásúak a képek, összefolynak a színek, de azért vállalható. Vagyis, egy igazi kétarcú készülék a TCL 40 NXTPAPER, 2 jó szenzorra 2 pocsék jut.
A videókról egyetlen mondat: 1080p 30 FPS-ben tud rögzíteni, nulla stabilizálás, a szélzajt egyáltalán nem kezeli, mindezt hányingerkeltően rossz ugrabugrálás közepette. Szerintem senkinek nem hiányzik majd a használata, sem nappal, sem éjszaka.
A szubjektív univerzumomban a TCL 40 NXTPAPER a tökéletes telefon…lenne, ha erősebb hardvert pakoltak volna bele. Senkit ne tévesszen meg a dolog, ez egy alsó-középkategóriás telefon, vagyis nem túl izmos benne a vas, az ultraszéles és makró kamerája meg egyenesen pocsék. A videói borzalmasak, de kit érdekel ez, egy ilyen hihetetlenül zseniális kijelző mellett. Nagyszerűségét azért csorbítja kicsi mérete, mert bár remek rajta e-könyveket nézni, képregényeket lapozgatni, jegyzetelni már nem annyira.
Jó viszont a rajta lévő szoftver, rengeteg benne a RAM, brutálisan nagy a háttértár, nagy a kijelző felbontása. Igazából sokáig szónokolhatnék még mellette, de a látványt és a használat érzetét nem lehet egy írt cikkben visszaadni, élőben látni kell. A fenti makulák ellenére még így is egy atomvillanás a sok uncsi, 100 000 Ft alatti mobil között.
81 390 Ft-ot kérnek érte az Alzánál – épp akciós -, felsorolnám a konkurenseit, de nincsenek ilyenek, hiszen a NXTPAPER a TCL egyedi technológiája. Akinek erre nincs szüksége, az viszont nézzen körbe a mobiltelefonok között, mert kilencvenezerért sok minden mást is lehet találni a piacon. A szállítás ingyenes, ha az AlzaPlus+ szolgáltatáscsomagot használjátok, ami egy kifejezetten jópofa csomag, ráadásul egyedi kedvezményeket is nyújt.
A(z) TCL 40 NXTPAPER 81 390 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.