Az LG RH80T2AP6M szárítógép egy modern, hőszivattyús megoldás, ami A++ energiaosztályba soroltak, befogad 8 kilogramm ruhát, nemcsak a saját tartályába, hanem a lefolyóba is képes a kondenzvizet üríteni, van egy csomó szárítóprogramja, a nedvességmérő szenzorával pedig dinamikusan tudja állítani a szárítási időt. Ráadásul nem kérik el érte a világ összes pénzét, mint a prémium márkák a saját termékeik esetében. Az LG RH80T2AP6M szárítógép a 170 000 Ft körül érhető el az Árukeresőn, az Alza 161 990 Ft-ért vesztegeti az Alza napok keretein belül, így most a többi webshop ára alá ígérnek.
A(z) LG RH80T2AP6M 170 000 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.
A szárítógépek hazánkban durván 10 éve kezdtek elterjedni, nagyjából a robotporszívók térnyerésével együtt. Manapság már elég sok háztartásban megtalálhatók a régebbi kondenzációs modellek, míg az újak többnyire hőszivattyús technológiára támaszkodnak, ahogyan az LG RH80T2AP6M szárítógép is. A kettő között az a különbség, hogy míg az előbbi a beszívott hideg levegőt egy fűtőszálon tereli át és azzal melegíti azt fel, addig a hőszivattyú nem tartalmaz fűtőszálat, helyette egy zárt rendszerben keringeti a meleg levegőt, amiben egy hőcserélő van. A hőcserélő két eleméből az egyikben a gáz kitágul – hűt -, a másikban pedig összesűrűsödik – fűt -, így létrehozva a hőkülönbséget. A levegő áthalad a meleg blokkon, felmelegszik, megszárítja a ruhát, majd a második blokkon is áthaladva lehűl. Itt lecsapódik a nedvesség és egy tartályba kerül.
A hőszivattyús rendszer alapvetően újra felhasználja a meleg levegőt, viszont alacsonyabb hőmérsékleten szárít,
így jóval energiatakarékosabb és jobban is kíméli a ruhákat. Éppen ezért ezek a berendezések kevesebb áramot fogyasztanak – „A” és ennél is jobb energiacímkék a jellemzőek -, vagyis, ha az élettartamukra vetítitek a költségeket, akkor általában olcsóbbra jön ki az üzemeltetésük, mint a kondenzációs modelleknek. Cserébe viszont egy kicsivel lassabban szárítanak, hiszen alacsonyabb hőmérsékletre melegszik fel bennük a levegő. A lényeg az, hogy
a hőszivattyús gépek drágábbak, de modernebbek, kevesebb energiát fogyasztanak, ma már inkább ilyet érdemes vásárolni.
Az LG RH80T2AP6M szárítógép tökéletesen teljesíti is a kívánalmakat, hiszen ez egy hőszivattyús darab, ami R290-es hűtőközeget használ. Más néven propánt, és azt mondják rá az okosok, hogy ennek „alacsony a globális felmelegedési potenciálja”. Ez magyarul azt jelenti, hogy nem vágja tönkre a légkörben az ózonpajzsot, mint a korábban használt R134 – leánykori néven: tetrafluor-etán -, szóval ökológiai szempontból egy kedvesebb gáz az R290, nem mellékesen jól vezeti a hőt is, így használható hűtőközegként.
Szerintem egy háztartási nagygép esetében a dizájnról felesleges beszélni,
nagyjából annyit tudtok rajta variálni, hogy fehér, fekete vagy inox színben kéritek-e, de hát ki tud egy 48 kilogrammos, 60x61x85 cm-es kockából szépet rajzolni? Ennek ellenére azt mondom, hogy az LG RH80T2AP6M a „csinosabb” darabok közé tartozik, legalábbis nagyon modern hatást kelt ezzel a sötétített ablakkal az elöltöltős masina. Az energiaosztálya „A++”, ami évi 235 Wh fogyasztást jelent, míg a vízfogyasztása „B”, de amióta tudjuk, hogy mekkora kavarás van az energiacímkék körül, azt sem szabad elhinni, amit a gyártók kérdeznek, nemhogy azt, amit állítanak.
Az LG RH80T2AP6M elején olyan nagyon sok érdekes részlet nem található, balra a kondenzvizet tartalmazó tartályt találjátok, de ezt szerintem olyan sokan nem fogják használni, mert a folyadékot közvetlenül a lefolyóba is lehet üríteni, ami egyébként nagy plusz. Már csak azért is, mert az a tapasztalatunk, hogy nemcsak a szárítógépeknél, hanem a páramentesítőknél – ilyen például a Homefort HPMS20W, amit teszteltünk is – is az egyik szívásfaktor, ha az ember elfelejteni kiönteni a vizet. Ilyenkor sokszor elindul a program, majd menet közben megáll, hiszen tele van a tartály, amit vagy észrevesztek egyből vagy nem. Általában ilyenkor a szárítógépek sípolnak, de ha nem halljátok meg – például nem vagytok otthon – akkor megáll a folyamat, ami szívás.
A tartályról jobbra, tehát középen, van a programállító kapcsoló, mellette pedig a kijelző, ami mutatja az aktuális programot, a futási időt, kijelzi, ha állapotváltozás történik vagy ha hibára fut egy program, plusz tapizhatjátok az elindító, szüneteltető, megállító gombokat. Az LG RH80T2AP6M szárítógép egyik legnagyobb előnye, hogy egy rakat programot ismer, amiket megtaláltok a kézikönyvében, de egy pár szót érdemes róluk szólni:
Van továbbá a kézikönyvben egy táblázat, ahol jelölik melyik anyaghoz melyik programot ajánlják. A fentiek kapcsán pár gondolat. A Shirts 20 tipikus menedzserfelhasználás, az ember gyorsan előkotor pár inget, áthúzza a vasalóval aztán rohan a munkába. Mivel a komplett szerkesztőség home office-ban van, nem használtuk. A Quick 34 szintetikus ruhaneműkre van, ez tipikusan a technikai ruházathoz tartozó anyagokat öleli fel. Például edzés előtt be lehet dobni egy adag ruhát, gyorsan kimosni, majd mehet a szárítás.
Jó hír, hogy az LG RH80T2AP6M a programokat engedi finomhangolni is,
állítható a szárítás célmértéke (vasalásra kész, szekrénybe pakolható, teljesen száraz) és a szárítási hőmérséklet több lépcsőben. Illetve az időzítést is variálhatjátok 10-150 percben, ha valamiről előre tudjátok mennyi ideig akarjátok szárítani. Az LG RH80T2AP6M rendelkezik hőmérséklet- és nedvességérzékelő szenzorral – ProSense technológia -, így képes dinamikusan változtatni a szárítási időt és az aktuális körülményekhez igazítani, ami egyrészt csökkentheti a futásidőt, másrészt pedig energiát lehet vele spórolni.
Tapasztalataim alapján a technikai pólók száradnak alapból a leggyorsabban,
2-3 óra alatt egy sima szárítón lógás után is fel lehet őket venni, plusz nem is szabad őket vasalni, szóval ezeknél pont nem hangsúlyos a szárítás. Ellentétben a gyapjúval, ami nagyon lassan szárad és legalább szöszöl is. A pamut is elég kényes és rengeteg vizet magába tud szívni, szóval ott is nagyon hasznos a szárítás, és ez különösen igaz a törölközőkre. Nincs jobb, mint egy puha anyagba dörgölni magatokat fürdés után.
A ruhacímkéket viszont érdemes komolyan venni, ha nem akartok egy számmal kisebb pólókban feszíteni, vagy ruhatárat cserélni.
Az LG RH80T2AP6M 8 kilogrammnyi ruhát fogad, ez azért fontos adat, mert ezt a méretet alapvetően a mosógéphez szokták igazítani. Nem érdemes olyan szárítógépet venni, amelyik kisebb tömeget fogad be, mint a mosógépetek, különben két részletre kell bontani a szárítást, addig a maradék nedves ruhát tárolni kell valahol, szóval egy merő macera. A 8 kilogramm természetesen száraz ruhára értendő – ahogy a mosógépek esetében is -, hiszen nehéz lenne megbecsülni, pontosan mennyi vizet szívnak magukba az egyes darabok.
Az mindenképpen kijelenthető, hogy az LG RH80T2AP6M szárítógép remekül szárít.
Tényleg kímélő módon bánik a ruhákkal, amíg az alapvető szabályokat betartjátok. Például az egyik az, hogy nem keveritek össze-vissza a különböző anyagú ruhaneműket, hanem szépen szétválogatva teszitek be őket. Ugyanis, ha többféle anyagú ruha kerül a szárítógépbe, akkor az összezavarja a nedvességmérőt, hiszen nem egyenletesen száradnak meg. Ilyenkor a gép leállítja a programot, és a ruhák egy része még nedves, tehát lehet újrakezdeni az egészet. Az LG RH80T2AP6M egyébként eléggé toleráns az anyagokkal szemben, mivel raktam már bele olyan ruhát, amit címke alapján nem szabadott volna beletenni, de ez sem okozott problémát.
A teljes szárítás, ami kb. 2 órát fut, sem szárítja meg teljesen a ruhákat, főleg a pamut program után szoktam ráindítani még egy 30 perces időzített progit,
ami után már valóban minden száraz lesz, és el tudom őket pakolni a szekrénybe. Ez azért macera, mert kétszer kell odafigyelni arra, hogy az LG RH80T2AP6M szárítógép éppen mit csinál. Mivel nincs benne WiFi modul, így nem tud app alapon sem riasztani, cserébe viszont elég halkan csipog, amit nem mindig hallok meg. Ehhez képest a régebbi LG mosógépünk egy komplett „szonettet” eljátszik csipogásokból a program végén, szóval furcsa, hogy a szárítógépük ennyire diszkréten nyomja.
Mivel lehet javítani a hatást? Szárítólabdákkal, ami egy kis műanyag vagy gyapjúgolyó, és a ruhák mellé kell tenni.
Ez nem csinál mást, mint segít megelőzni, hogy a ruhák összetapadjanak vagy összegyűrődjenek. Különösen jó a tollal bérelt ruházat esetében, mert csökkenti az összeesést és az összeállást. Szóval szárítólabdázzatok, 2-4 darabot be lehet hajigálni a dobba.
Szintén nagy tanulság, hogy a szárítógép elég sok szöszt meg egy csomó dzsuvát kiszed a ruhákból.
Ahol van kisállat, például macskák, ott rengeteg szőr marad majd a szárítás után. Ennek van egy nagy előnye, hogy így nem a ruhában van. Ezt amúgy is érdemes minden adag után kitisztítani. Gond viszont, hogy a szűrőjének pereme alá be tud menni a szösz, amikor kiveszed a szűrőt, így rendszeresen takarítani kell a gépet alulról is. Ahogy láttam ez egy általános probléma, minden gyártó ilyen gyűjtőkosarakat használ a gépében, de például a Beko DF 7412 PA szárítógép ezt jobban oldja meg, ahogyan azt majd az érkező tesztünkből látni fogjátok.
Nemcsak a szárítást utálják az emberek, de a vasalást is. Elég sokan állítják, hogy a szárítógép ezt kiváltja, de nekünk nem ez a tapasztalatunk. Körbekérdeztünk az ismeretségi körünkben, ahol van Bosch, BaukNecht meg még néhány más márkájú szárítógép, és a tapasztalat az, hogy akkor is kell vasalni, ha fut valamilyen vasaláskönnyítő program. Bizonyos ruháknál – pl. ingek – egyszerűen nem lehet ezt megúszni, de a szárítógép valóban puhábbá teszi a ruhákat, szóval mégiscsak könnyíti a vasalást.
Az LG RH80T2AP6M szárítógép leginkább azért jó, mert sokat egyszerűsített az életemen. Nyáron nem kell félnem attól, hogy a kiteregetett ruhát lekakálja egy erre járó “pterodaktilusz”, télen meg nem foglalja a helyet a szárító a házban és a ruhákból kiáramló pára sem okoz penészesedést. Egyszerűen csak bedobom mosás után a ruhákat a szárítóba és 1,5 órával később meg rakhatom is ezeket a szekrénybe. Nem kell vacakolni külön a kiteregetéssel, amivel csomó időt lehet megspórolni, illetve nem foglalja a helyet a szobában a szárítóállvány.
Mint minden szárítógépet, így az LG RH80T2AP6M-at is néha ki kell pucolni, oda kell figyelni a szöszszűrő tisztítására, de nagyjából ennyi, igazából semmilyen más negatívumot nem tudok felsorolni. Azt viszont érdemes fenntartásokkal kezelni, hogy a vasaláskönnyítő programok után tényleg nem kell vasalni, mint ahogy a ruhacímkékre is érdemes figyelmet fordítanotok.
Az nem kérdés, hogy egy csomó időt lehet megspórolni az LG RH80T2AP6M szárítógép használatával, ez áll szemben a 170 000 Ft körüli összeggel, amit az Árukereső szerint kérnek érte. Az Alzán 180 000 Ft-ért láttam többször is, de most 161 990 Ft-ért vesztegetik az Alza napok keretein belül február 17-éig, amihez 500 Ft-ért kell egy kuponkódot igényelnetek.
A(z) LG RH80T2AP6M 170 000 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.