A DELL KB216 egy viszonylag egyszerű, membrános billentyűzet, ami furcsa lehet az olyan brutális darabok után, mint a Keychron K8 Pro, vagy a nemrég említett Asus ROG Azoth, amiről a Reflekten írtunk. De nem mindenki akar soktízezer forintot költeni egy perifériára, és a DELL KB216-ra nem is kell. A vezetékes megoldás ennek ellenére kellemes társ a mindennapokban és csak 6000 Ft-ot kérnek a multimédiás gombokat is magában foglaló szettért.
A(z) Dell KB216 5 990 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.
12 évig dolgoztam IT-ban és annyi rossz billentyűzetet, mint amit az olcsón beszerzett gépek mellé adnak, kevés helyen láttam.
Ezeket csak „egyévesnek” hívtuk,
mert kb. ennyi volt az élettartama a membrános megoldásoknak, már ha képesek voltak a felhasználók eddig elviselni őket és nem jöttek sírni egy jobb darabért. Ilyen jobb darab például a Dell KB216 is, ami egy membrános klaviatúra és akár 5-10 millió billentyűleütést is kibír, míg a mechanikusok 50-100 milliót. Csakhogy, az Keychron K8 Pro több mint 50 000-be, míg az Asus ROG Azoth 80 000 Ft-ba kerül, ami egy kis fejszámolással élve durván 10-15x magasabb árat jelent.
Kanyarodjunk vissza a Dell KB216-hoz, ami
egy membrános, QWERTZ kiosztású, 100%-os méretű klaviatúra,
és bogozzuk ki egy kicsit ezeket a fogalmakat.
A 100%-os méretű, más néven teljes méretű billentyűzet, az a periféria, amely tartalmazza az összes hagyományos billentyűt, beleértve a betűket, számokat, funkciógombokat (F1-F12), navigációs billentyűket (pl. nyilak, Page Up, Page Down, Home, End, Delete, Insert) és a numerikus billentyűzetrészt (NumPad) is. Ez a legszélesebb és legteljesebb elrendezés, amely minden funkciót elérhetővé tesz a felhasználó számára.
Ez egyben azt is jelenti, hogy
a szokásos 101 gombos magyar kiosztás – ahol van „í” – is elfért rajta
és értelemszerűen a billentyűzetsapkán is a magyar ABC tagjait láthatjátok. Vagyis, akit zavar, hogy a magyar ékezeteket ALT+ gombkombinációval kellett beütni, az most örülhet, mert ez a probléma megszűnik a Dell KB216 esetében, sőt, van teljes numerikus pad és FN gombok is. És ha már FN gombok, akkor a szokásos előre-hátra, keresés és hasonlók vannak rajta, meg az a „rohadt alvás gomb”, amit személy szerint utálok, mert a véletlen megnyomás leginkább csak felidegesíti az embert. Főleg egy olyan korban, ahol a notebook kijelzőjét lehajtva is ugyanez történik.
Van továbbá 3 extra gomb a hangerőszabályzásra,
így az Insert/Home/PgUp gombok kaptak egy másodlagos funkciót a Print Screen/Scroll Lock/Pause Break lehetőségek személyében.
Háttérvilágítás viszont nincs,
ami este zavaró, de erre megoldás a monitorlámpa, ami az egyik leginkább hiánypótló kiegészítő a számítógépek mellé. Ha még nem próbáltátok, nagyon ajánlom, Alzán, Árukeresőn érdemes túrnotok. Aki nem a hazai eladókat részesíti előnyben, az pedig kukkantsa meg a társoldalunkon, a RendeljKínaiton elérhető monitorlámpa teszteket. Ez szerintem pont az a tétel, amit nyugodtan rendelhettek külföldről, ellentétben a mosógéppel meg a tűzhellyel.
Mint látható a képeken,
a Dell KB216 billentyűi érdesített felületet kaptak és a keycap-ek – vagyis a billentyűzet sapkák – picit hajlítottak,
ami egyrészt véd valamennyire az elütés ellen, másrészt pedig tereli az ujjakat. Ma már mindegyik ilyen, ebben semmi extra nincsen. A Dell KB216 vezetékes, hagyományos USB-A csatlakozóval dughatjátok a gépetekre. Szándékosan nem vezeték nélküli verziót választottam, nem akartam sem töltögetni, sem elemeket cserélgetni. Viszont, ha már az alját nézitek, akkor láthatjátok, hogy vannak rajta gumipöckök, meg két kihajtható láb, ami két állást tud felvenni: síkban hagyva vagy kihajtva, tipikus basic stuff. Viszont, emiatt alacsony is a Dell KB216, sokkal jobb lenne, ha hátrafele fordulna ki a lába és több lépcsőben lehetne állítani.
Ami az esztétikai részét illeti, nem egy atomvillanás,
a semmilyen feketét sikerült a semmilyen fehér feliratokkal kiegészíteni, illetve a funkciógombok kék piktogramjaival feldobni.
Nem tervezték túl a dizájnerek a kinézetet, de aki ilyesmiben akar tobzódni, az gamer billentyűzetet vegyen. Nem tudom, hogy a pillekönnyűség az előny-e vagy hátrány, mert ez számomra azt jelenti, hogy nincsen benne anyag, viszont nem recseg vagy ropog, nem is csúszik, és mivel a gombok nem ülnek nagyon mélyen a vázban, könnyű takarítani is a felületet. A Dell KB216 tokozása kifejezetten vékony, nem emelkedik ki sokkal az asztal síkjából, és nem is foglal sok helyet, amíg rá nem rakjátok a kiegészítő csuklótámaszt.
Használni jó is, meg nem is a Dell KB216-ot.
Először is nagyon csendes, nem ébreszti fel este sem a családot a túlórázás, viszont a nyomásérzet olyan tipikus membrános. Nincs túl nagy ellentartása, viszonylag rövid úton jár, nem egy ujjorgazmus gépelni rajta, mint egy mechanikus billentyűzeten, de nem is igazán rossz. Munkára tökéletes, ha meg kipurcan, eldobjátok és vesztek egy másikat, ami megint évekig szolgál majd.
Egy baja azért van:
ha három gombot egyszerre nyomtok le, akkor jelentős laggel reagál,
valószínűleg nincs benne normális feldolgozó hardver, ami ezen a szinten érthető. Gamingelni ne akarjatok rajta, nem arra való, de „sokujjas” gépelésre korrekt darab. Ha nem akartok sok pénzt költeni Asus, Keychron vagy egyéb „mecha” billentyűzetre, a KB216 is megteszi.
Nincs itt semmi látnivaló, ahogy Barbrady őrmester mondja a South Parkban. Szolid, de extrákkal nem rendelkező billentyűzet a Dell KB216, arra tökéletes, hogy ne a notebookotok sokkal drágább és macerásan cserélhető klaviatúráját üssétek szét, hanem ezt az „eldobható” membrános darabot. Ami hiányosság, hogy nincs háttérvilágítása, hogy ghostingol, ha sok billentyű sapkát nyomtok le egyszerre, illetve, hogy nem lehet elég magasra állítani a lábakat. Cserébe nem ropog vagy recseg, nagyon csendes, és nem kell benne elemeket cserélgetnetek.
Az 6000 Ft-os ár korrekt, aki nem akarja a billentyűzet témát túlgondolni vagy csak nem érdekli ez az egész téma, de szüksége van valamire a gépeléshez, az nyugodtan vegye meg.
A(z) Dell KB216 5 990 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.