Az AlzaErgo ARM AR21 monitorállvány egy olyan számítástechnikai kiegészítő, aminek a hasznosságát nagyon sokan nem ismerik fel, amíg nem birtokolnak egyet. Rengeteg helyet megtakarít az asztalon, sokrétűen állítható, kényelmesebbé és ergonomikusabbá teszi a munkát. El nem romlik, egyszer kell megvenni, utána sok éven át szolgál. 27 390 Ft-ot kérnek érte, aztán el lehet az egészet felejteni, csak élvezni kell az előnyeit. Vagy mégsem? A tesztből kiderül.
A(z) AlzaErgo ARM AR21 27 390 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.
Az AlzaErgo ARM AR21 monitorállvány nevéből könnyen kitalálható, hogy ez egy sajátmárkás terméke a webáruháznak, amivel egyébként semmi baj nincsen. A Siguro márkájuk remek cuccokat gyárt – például vízforralót vagy éppen rizsfőzőt, amiket teszteltünk is -, mindennapi használatra teljesen alkalmasak. Az AlzaErgo a bútorokat és a kiegészítőiket tömöríti, például az AlzaErgo Table ET2.1 egy elektromosan állítható asztal, amit szintén teszteltük. A monitorállvány ebből a szempontból egy kakukktojás, hiszen tekinthettek rá egy fajta bútorkiegészítőként és számítástechnikai eszközként is, az igazság valahol a kettő között van.
Mint minden monitorállvány, így az AlzaErgo ARM AR21 esetében is igaz az, hogy rengeteg helyet meg lehet vele spórolni az asztalon.
Két monitort képes hordozni, ezek lába levehető és eltűnnek az asztallapról, ami kifejezetten előnyös abból a szempontból, hogy sokkal több helyetek lesz pakolászni. Hátrányként viszont megemlíthető, hogy ha elektromosan állítható asztalotok van, akkor megemelt állapotban plusz erőkarok kerülnek a rendszerbe és a monitorok jobban belengenek. Ez alapesetben, mikor az elektromos asztal ülő pozícióban van, semmilyen hátránnyal nem jár, mert az állvány elképesztőan masszív. Ha viszont álló módban dolgoztok, plusz lengésekkel kell számolnotok, vagyis be tud remegni a kép, de ez sokkal inkább az elektromos asztal, mint a tartó hibája.
Az AlzaErgo ARM AR21 monitorállvány kétkaros megoldása nagyon masszív, a fém váz jó minőségű,
van viszont rajta egy műanyag takaróelem, ami a mechanikát és a kábelezést rejti el – már ami alámegy, mert a HDMI-t például nem tudtam begyömöszölni -, ez tart ellen a monitorok súlyának. Ez kopogós műanyag, de mivel a megjelenítők háta mögött van, a kutya nem fogja nézegetni, hiszen sosem látszik. A karjai nagyon sokrétűen állíthatók, tele vannak mindenféle hajlítható és forgatható könyökkel. Számomra egy kérdés volt: maximálisan mekkora paneleket lehet rárakni a karokra. A leírás ebben az értelemben egy picikét homályosan fogalmaz,
17 és 32 col közötti képátlóval megáldott monitorokhoz javasolják, maximum 18 kilogramm össztömeg mellett,
erre később még visszatérek. A felfogatás módja 7,5×7,5 vagy 10×10 cm-es szabványos VESA megoldás, minden megjelenítőn ilyen van, erre gyakorlatilag bármilyen monitor felfogatható.
A fenti problémára a választ az összerakás után kapjátok meg. Illetve az én esetemben, csak kaptam volna meg, ha a dolog sikeres lett volna. Általában a monitortartó állványokra a megjelenítőket még akkor szerelik fel, amikor az állvány nem az asztallapon áll. Vannak olyan rések, ahová szerszámokkal kell benyúlni, hogy beállítsátok az ellentartás erejét, a dőlésszögeket, és egyéb paramétereket. Ezt egy szőnyegre lefektetve sokkal egyszerűbb megtenni, mint amikor a monitorállvány már az asztallapon feszít. Ennek a dolognak a kivitelezését az nehezítette, hogy sajnos az AlzaErgo ARM AR21 monitorállvány esetében nem minden szükséges elem került be az alapcsomagba.
A csavarok egy részét szépen feljelölték, így a leírás követése nem okoz gondot. Kétféle felfogatási megoldást is adnak mellé, egy kézzel tekerhető gumi tappancsot, illetve egy alumínium „nyelveset”. Előbbi az asztallapot közrefogva és erősen megszorítva a helyén tartja a karokat, utóbbi pedig az asztallapon átmenő kábelelvezető furatba illeszkedik, ahogyan az a fenti videóban is látszik. Az előbbit választottam, majd felraktam volna a monitorjaimat a karokra, de itt jött a svéd-, akarom mondani „csehcsavar”. A szettben 2×4 db csavar van a kétféle menetes furathoz, amit monitorok hátulján megtalálhattok, egy vékonyabb és egy vastagabb szárú – 4 és 5 mm -, viszont csak 4 db alátét került a dobozba a 8 helyett. Ebből következik, hogy az alátéten lévő lyuknak a 4 és az 5 mm-es csavart is fogadnia kell, így az 4 mm-eseken már lötyög.
Mivel a „húsa” sem elég széles, így nem fekszik fel a monitor hátoldalára sem és emiatt becsavarozás közben alá tud fordulni.
Elég gáz, hogy az AlzaErgo ARM AR21 esetében, ami egy több mint 27 000 Ft-os termék, a „kilós áruként” kapható filléres alumínium alátétből csak 4 kerül a dobozba 8 helyett. Nem tudom mennyit lehet spórolni ezen, de biztosan nem sokat.
A másik, hogy a monitortartó dobozában nincsenek távtartók.
Ez azért nagy probléma, mert rengeteg olyan monitor van, aminek a hátoldalán vannak műanyag bütykök vagy egyéb kitüremkedések, ide kell a gyári talpat beakasztani. Vagyis, a hátlap ezen része nem sík, ezért ki kell egyenlíteni a magasságbeli különbségeket. A gond az, hogy az AlzaErgo ARM AR21 esetében nincs mivel, ahhoz pedig nem voltak elég hosszúak a csavarok, hogy be tudjam őket – a plusz magasságkülönbséget is beleszámolva is – tekerni a VESA felfogatásba. A félreértések elkerülése végett, ez nem minden monitort fog érinteni, a KTC H32S17 nem ment fel, míg a KTC H27T22 igen, tehát akár egy gyártó két típusa is eltérhet egymástól. Ez viszont azt is jelenti, hogy ilyenkor el lehet sétálni valamelyik barkácsáruházba hosszabb csavarért, anyáért és alátétekért, és DIY módon megoldani a problémát, például a galériában látható módon.
Korábban említettem, hogy visszatérek a „Mekkora monitort lehet felszerelni rá” kérdéskörhöz. Az AlzaErgo ARM AR21 monitorállvány papíron 17 és 32 col között bármit fogad, de abban biztos vagyok, hogy két, horizontálisan elhelyezett 32-es panel egymás mellett nem fér el. A trükk az, hogy egy fekvő és egy állított viszont igen, ezt mutatja egyébként az Alza oldalán a sajtóanyag is. Az elforgatást egy 27 és egy 32 colossal demonstráltam, és tökéletesen működött is, szépen helyén maradtak a monitorok, illetve kellően sokrétűen beállítható ahhoz, hogy szinte bármilyen egyedi igényt kielégítsen. A karjai viszont szerintem nem tudnak eleget terpeszteni ahhoz, hogy 2 db 32 colos, síkképernyős monitort fektetve egymás mellé ráhelyezzetek. Ezt sajnos nem tudtam reprodukálni a 2 darab 32 inch-es panel hiányában, de érzésre egyszerűen nincsen elég hely. Persze ezt sok minden befolyásolhatja, a káva vastagsága, a panel hajlítottsága, és hasonlók, de azért nagy reményeket ne tápláljatok.
Egyik szemem sírt a másik nevetett mikor a monitortartó tesztjét befejeztem. Ez egy remek termék lenne, de sikerült buta hibákkal elrontani. Az egyik a csavarokon és alátéteken tetten érhető, értelmetlen spórolás, ami miatt barkácsáruházakba kell elzarándokolni, és nyilván ezt a vesződséget senki nem fogja nektek kompenzálni.
A másik a távtartók hiánya, amit illett volna betenni a dobozba, hogy ne a felhasználónak kelljen mindenféle DIY megoldásokkal kísérleteznie. Ha egyszer viszont ezen túl vagytok, egy beton stabil, jól használható, nagy teherbírású állványt kaptok, ami rengeteg helyett megspórol és könnyebbé teszi a munkát, 27 390 Ft-ért cserébe. A fentiek miatt viszont az AlzaErgo ARM AR21 monitorállványt nem tudom teljes szívvel ajánlani, szerencsére az Alzán a monitorállványok és monitor tartók szekció elég bőséges a válogatáshoz.
A(z) AlzaErgo ARM AR21 27 390 Ft -ért megvásárolható a gombra kattintva.